فرمت کردن هارد دوربین مداربسته داهوا

فرمت کردن هارد دوربین مداربسته داهوا ؛ کار پیچیده ای نیست و به آسانی می توانید با کمک این مقاله طبق مراحل توضیح داده شده آن را انجام دهید . در دستگاه های ضبط کننده تصاویر برای ثبت تصاویر نیاز به یک هارد جداگانه می باشد . با توجه به کیفیت و تعداد دوربین های استفاده شده هارد مورد نیاز انتخاب می گردد . در طول تمام ساعات شبانه روز تصاویر مقابل دوربین مداربسته داهوا ثبت می شوند و با گذشت زمان ظرفیت هارد دیسک به اتمام می رسد ، در نتیجه نیاز به پاک کردن حافظه هارد دیسک می باشد . برای پاک کردن حافظه هارد دیسک نیاز به فرمت کردن آن می باشد ، لازم به ذکر است که امکان پاک کردن تنها یک دوربین وجود ندارد، اطلاعات مربوط به کلیه دوربین ها حذف می شود .

توجه داشته باشید که هنگام پاک کردن اطلاعات باید اطمینان کامل داشته باشید زیرا هیچ راهی برای بازگرداندن اطلاعات وجود ندارد . البته روش های مختلفی برای پشتیبان گیری اطلاعات ذخیره شده روی هارد دیسک وجود دارد ولی این روش ها هم از نظر هزینه و هم از نظر زمان برای کاربران دردسرساز می باشد .

برای نظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا و راهتمای خرید دوربین مداربسته داهوا می توانید به مقالات موجود در سایت ما مراجعه نمایید .

آیتم های مهم در انتخاب هارد دیسک

هارد دیسک ها دارای آیتم های مهم و پیچیده ای می باشد . برخی از با اهمیت ترین آیتم های آن در زیر شرح داده شده است .

  • حجم یا ظرفیت هارد دیسک از مهمترین ویژگی های آن می باشد . کاملا قابل تشخیص است که هرچه ظرفیت هارد بیشتر باشد می توان تصاویر بیشتری روی آن ذخیره کرد و هرچه ظرفیت آن کمتر باشد اطلاعات کمتری قابل ذخیر سازی روی آن می باشد . واحد اندازه گیری ظرفیت هارد ترابایت می باشد .
  • سرعت چرخش هارد سرعتی است که هارد در ذخیره اطلاعات ، خواندن و یا نوشتن دارد بنابراین زمانی که سرعت چرخش دیسک بالا باشد هارد دیسک سریع تر خواهد بود .

طول عمر هارد در واقع تعداد دفعاتی می باشد که هارد می تواند بنویسد و معمولا تعداد دفعات روی آن ثبت می شوند . طول عمر هارد دیسک به مواردی از قبیل تکنولوژی مورد استفاده در ساخت آن ، جنس صفحات و … بستگی دارد .

بافر یک حافظه روی درایو می باشد و می تواند اطلاعات را تا زمانی که پردازنده به آن نیاز دارد روی خود بصورت موقت ذخیره نماید . ظرفیت بافرها روی هارد دیسک معمولا 16 مگابایت می باشند البته بافرها با ظرفیت بالاتر هم وجود دارد که برای موارد خاص استفاده می گردند .

به طور کلی دستگاه های ذخیره کننده تصاویر دارای یک HDD داخلی با ظرفیت بالا مثلا 1، 2 و یا 3 ترابایت می باشند و در صورتیکه نیاز به  فضای بیشتری برای ذخیره ساز اطلاعات داشته باشید می توانید با نصب یک هارد اکسترنال روی دستگاه ضبط کننده این نیاز را برطرف نمایید . بنابراین ضبط یک دوربین مداربسته در دستگاه ضبط کننده به معنی ضبط تصاویر روی HDD  می باشد .

فرمت کردن هارد دوربین مداربسته داهوا

در اصطلاح علوم کامپیوتر فرمت کردن به معنی قالب بندی کردن است ، به عبارت کلی یعنی یک حافظه را برای استفاده آماده نماییم . فضای هارد سازماندهی شده به قطعاتی تقسیم بندی شده که جهت دسترسی و ذخیره سازی به آسانی کنترل شود . برای مثال یک هارد دیسک در مناطقی به نام بخش ، TRACK و CLUSTER ممکن است فرمت شود .

هارد در دوربین های مداربسته دارای اهمیت بالایی می باشد ، به دلیل اینکه وظیفه ثبت تصاویر در طول شبانه روز را به عهده دارد ، و قطعا به فرمت کردن هارد در بازه های زمانی مشخص نیاز خواهد بود . گاهی نیاز است که تمام هارد فرمت شود ولی گاهی نیاز است که بخشی از هارد فرمت شود .

برای ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته داهوا نیاز به دستگاه های ضبط کننده تصاویر DVR ،  NVR و  HVR خواهد بود که این دستگاه ها قابلیت حذف بخشی از تصاویر ضبط شده روی هارد را ندارند بلکه باید تمان تصاویر ذخیره شده روی هارد را پاک و یا به اصلاح فرمت کرد .

ولی در دستگاه های پیشرفته تر و جدید که تحت شبکه می باشند و تصاویر با فرمت های رایج روی سرور ذخیره می شوند امکان حذف قسمتی از تصاویر وجود دارد . هنگامی که خود دستگاه پیغام فرمت کردن را نمایش دهد و یا برای دستگاه مشکلی پیش آمده باشد باید فرمت انجام شود .

هارد دوربین مداربسته داهوا

 

 

روش فرمت کردن هارد دوربین مداربسته داهوا

برای فرمت کردن هارد مراحل زیر را باید انجام داد که با مطالعه این راهنما یک فرد غیر متخصص قادر به انجام آن خواهد بود .

ابتدا در صفحه اصلی راست کلیک کرده و وارد منوی اصلی شده ، پنجره ای با نام System Login باز شده و در آن نام کاربری و رمز عبور دستگاه را وارد کرده و سپس پنجره منوی اصلی باز شده و در قسمت آخر لیست از تنظیمات گزینه ذخیره ساز انتخاب شود . در این بخش گزینه مدیریت HDD را از لیست سمت چپ انتخاب نموده و هارد مورد نظر برای فرمت کردن را انتخاب کرده و در نهایت در انتخای صفحه گزینه فرمت و یا قالب بندی انتخاب گردد. در صفحه باز شده تاییدیه کاربر برای عملیات را می خواهد ، گزینه بله انتخاب شود .

در آخر در پایین پنجره گزینه پذیرفتن را انتخاب کرده و دکمه ذخیره را انتخاب نموده تا دستگاه بتواند بعد از تغییرات مجدد راه اندازی گردد .

 

نصب یک هارد جدید در دستگاه ذخیره کننده داهوا

ممکن است هارد دیسک های داخل دستگاه ضب کننده تصاویر DVR یا NVR خراب شوند ، هارد دیسک هایی که دارای قطعات متحرک می باشند امکان خراب شدن دارند و هیچ اطلاعی در مورد چگونگی موفقیت آمیز بودن درایو وجود ندارد به دلیل اینکه همه این موارد به کیفیت ساخت جهت تولید هارد دیسک ، دمای محیطی که ضبط ویدئو آن جا انجام می شود و اینکه آیا هرگونه لرزش ممکن است در درایو تاثیر داشته باشد بستگی دارد .

این روش ایده ی خوبیست که یک بررسی سلامت بر روی هارد دیسک دستگاه انجام شود تا مشخص شود که زمان تعویض یا اضافه کردن هارد می باشد یا خیر .

هارد دوربین مداربسته داهوا
هارد دوربین مداربسته داهوا

 

در صورتیکه نیاز به نصب هارد جدید داهوا باشد اول از همه  باید اطمینان حاصل شود که رابط هارد دیسک و DVR مطابقت دارند برای مثال اگر از هارد SATA با رابط PATA استفاده می شود مشخص می شود که این افرونه و پورت ها ناسازگار هستند .

دم اینکه باید مطمئن شد که DVR چقدر فضای ذخیره سازی مه بتوان اضافه کرد را دارد . سوم هارد دیسکی مورد نیاز است که با سرعت 7200 چرخش در دقیقه یا سریعتر بچرخد . سپس باید هارد را از دستگاه جدا کرد / تمام پیچ هایی که نگهدارنده هارد به دستگاه می باشد را خارج کرده ضمن اینکه توجه به اینکه با منبع تغذیه تماس وجود نداشته باشد الزامی می باشد .همچنین ممکن است نیاز باشد که هارد دیسک را از یک براکت مخصوص نصب داخل DVR جدا نمایید . در مرحله بعد باید هارد دیسک از DVR  جدا شود و کابل های متصل به درایو از برد مدار دستگاه نیز جدا شود . مرحله آخر آسان می باشد این است که درایو جدید را باید دقیقا در جایی که درایو قدیمی قرار داشت را جای گذاری کرد . در نهایت باید DVR را وصل کرد و ممکن است چند دقیقه طول بکشد که دستگاه DVR پاسخ دهد زیرا نرم افزاری که برای اجرا نیاز است  باید بارگیری کند .

به رایانه و کابل های مخصوص نیاز است که بتوان هارد دیسک قدیمی و جدید را هم زمان به کامپیوتر متصل کرد . باید محتویات  درایو قدیمی در درایو جدید کپی شود . این مراحل ممکن است در دستگاه ها با برند دیگر متفاوت باشد و ممکن است چند ساغت یا بیشتر هم طول بکشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]