تنظیمات دوربین مداربسته داهوا

تنظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا ؛ از پیش نیازهای مهم برای استفاده صحیح و مناسب از  انواع تجهیزات امنیتی  و نظارتی تلقی می شود . انجام تنظیمات و نصب نرم افزارهای دوربین های مداربسته از قسمت های مهم مربوط به سیستم نظارت تصویری می باشد . در بعضی موارد عدم تنظیمات دوربین مداربسته روی کارکرد و عملکرد آنها تاثیر می گذارد .

کمپانی داهوا از بزرگترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان سیستم های نظارت تصویری در بازار می باشد . دوربین مداربسته داهوا بخش عظیمی از بازار ایران و حتی بازار جهان را به خود اختصاص داده است و کاربران هر روزه برای تنظیمات دستگاه های داهوا خود و جست و جو در اینترنت برای راه اندازی اولیه دستگاه در تلاش هستند . در این مقاله آموزش دوربین مداربسته به صورت جامع به منظور راه اندازی اولیه ارائه می گردد . توسط این راهنما حتی افراد عادی و کسانی که در این زمینه تخصص ندارند می توانند با فرآیند نصب و راه اندازی آشنا شوند .

تنظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا
تنظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا

 

راه اندازی دستگاه ذخیره ساز تصاویر

در ابتدای کار دستگاه ذخیره ساز باید در جای امن و خارج از دید قرار داده شود تا از تصاویر و اطلاعات محرمانه محیط کار و یا منزل محافظت شود . ضمنا تمام استانداردهای لازم در نصب باید رعایت شود تا طول عمر آنها افزایش یافته و عملکرد مناسب و صحیح را به دنبال داشته باشد . بنابراین باید شرایط نصب فیزیکی را جدی گرفت .

تامین تغذیه دستگاه ذخیره ساز ، نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارایی محصولات نظارت تصویری دارد. تغذیه متناسب با هر مدل و سری دستگاه متفاوت می باشد . برای هر دستگاه با تعداد کانال ها ، فن های داخل کیس ، تعداد هاردهای متصل به دستگاه و نوع پردازنده ، آداپتورهای متفاوتی استفاده می شود . بهتر است برای هر دستگاه و یا دوربین آداپتور مجزا  در نظر گرفته شود یعنی تغذیه مجزا از آداپتور مرکزی تهیه شود .

تنظیمات اولیه باید در دستگاه ذخیره ساز اعمال شود برای مثال لازم است برای هر دستگاه رمز و الگوی مناسب در نظر گرفته شود . به دلیل موضوع امنیت و جلوگیری از افراد متفرقه انتخاب رمز برای دستگاه یک کار اولیه و ضروری می باشد . در دستگاه های داهوا اصولا یک رمز با حداقل 8 کاراکتر و ترکیب حروف و رقم و.. در نظر گرفته می شود . اخیرا در دستگاه های داهوا قابلیت ایجاد الگو برای دسترسی سریع تر به منوی دستگاه ها اضافه شده است .

بهتر است تنظیمات ایمیل انجام شود تا زمانی که رمز دستگاه ذخیره ساز فراموش می شود در کمترین زمان بازایبی رمز انجام شود .

با توجه به منطقه زندگی کاربران میتوان زمان دستگاه را تنظیم نمود . برای انتقال تصویر نیز باید در قسمت

شبکه منوی دستگاه تنظیمات مربوط به آن انجام شود ضمنا باید از اتصال اینترنت به دستگاه مورد نظر مطمئن باشید .

در دستگاه های داهوا یا دوربین های مداربسته تحت شبکه داهوا می توان تعیین کرد که ضبط براساس چه رخدادهایی انجام شود . تنظیمات ضبط دستگاه ذخیره ساز مانند ضبط براساس تشخیص حرکت و قابلیت های هوشمند بهتر است در ابتدای کار انجام شود .

تنظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا
تنظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا

 

آموزش دریافت تصاویر دوربین های مداربسته داهوا روی مانیتور

دیدن تصاویر روی مانیتور به سه روش HDMI و VGA و AVI امکان پذیر می باشد . انتقال و دریافت تصویر از طریق AVI به دلیل افت کیفیت تصویر در مانیتور امروزه خیلی کاربرد ندارد و منسوخ شده است ، حتی در برخی از دستگاه های جدید این پورت حذف شده است . دریافت تصاویر از طریق پورت HDMI در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارد زیرا تصاویر را با بالاترین کیفیت از طریق مانیتور نمایش میدهد .

اگر دستگاه قابلیت پخش و ضبط صدا را داشته باشد بدون نیاز به اسپیکر جداگانه توسط کابل HDMI و مانیتور صدا شنیده می شود . بر حسب جنس کابل انتخاب شده فاصله دستگاه ذهیره ساز تا مانیتور متفاوت می باشد . البته برخی افزایش دهنده هایی وجود دارند که تا حدودی این فاصله ها را می توانند جبران نمایند . لازم به ذکر است که با وجود استفاده از افزایش دهنده ها حتما بایداز کابل های مرغوب و با کیفیت استفاده کرد .

 

آموزش دوربین مداربسته داهوا

دوربین مداربسته آنالوگ داهوا

اگر دوربین های مداربسته در بستر آنالوگ و دارای تکنولوژی HDCVI باشند باید تغذیه 12 ولت را جدا از آداپتور مرکزی تهیه کرد . کابل مورد استفاده حتما کابل کواکسیال از جنس مس باید باشد ، به طول کابل باید توجه داشت زیرا اگر بنابه استانداردهای شرکت های تولیدکننده دوربین های مداربسته و دستگاه های ذخیره ساز اگر طول کابل بیشتر از حد مجاز باشد سبب قطعی تصویر و افت کیفیت و ایجاد نویز در تصاویر می شود . اگر دوربین ها دارای منوی OSD باشند می توان از طریق دستگاه ذخیره ساز وارد منوی دوربین شده و تنظیمات مربوط به دوربین را از این طریق اعمال نمود .

 

دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا

اگر از دوربین مداربسته داهوا تحت شبکه یا آی پی  استفاده می کنید و دوربین مداربسته دارای قابلیت POE می باشد باید تغذیه آن را از طریق POE و یا آداپتور تامین کرد . باید کابل کشی مناسب ضمن رعایت استفاده از کابل مرغوب و رعایت فواصل استاندارد کابل کشی را رعایت نمود تا پهنای باند کنترل شده و عدم اختلالات در شبکه گردد .

برای داشتن تصاویر با کیفیت بهتر و بدون نویز و تاخیر  باید از تجهیزات مناسب مانند سوئیچ متناسب با میزان توان مصرفی ، پهنای باند دوربین مداربسته داهوا ، کابل شبکه استاندارد استفاده گردد و همچنین شرایط محیطی مناسب را فراهم نمود . هم اکنون دستگاه های ذخیره ساز NVR بدون نیاز به سوئیچ  و با استفاده از قابلیت POE موجود در پنل پشت آن تغذیه لازم دوربین های مداربسته تحت شبکه آی پی را فراهم می سازند .

لازم به ذکر است که دوربین های مداربسته داهوا ، کابل های تغذیه و یا شبکه  را در معرض دید قرار ندهید تا افراد غیرمجاز به راحتی موفق به قطع شدن ارتباط نشوند .

 

انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین های مداربسته

زاویه نصب

زاویه محل نصب دوربین باید طوری انتخاب شود که تمام نقاط مورد نظر را پوشش دهد و دید کافی به محل تحت نظارت را فراهم آورد .

اصل هم پوشانی

رعایت اصل هم پوشانی یکی از نکات مهم می باشد که باید رعایت کرد ، در محیط های حساس برای پوشش دادن محیط یک دوربین مداربسته کافی نیست بنابراین باید ورودی ها و خروجی ها و محل هایی که احتمال وقوع حادثه یا جرم وجود دارد را شناسایی کرده و با دوربین های مداربسته پوشش داده شود . پکیج دوربین مداربسته داهوا دارای انواع متنوعی از دوربین ها می باشد که با خیال راحت می توان برای محیط های بیرونی مورد استفاده قرار گیرد . برای مثال در محیط های بزرگ برای پوشش دهی بهتر میتوان در کنار چند دوربین بولت ، از یک دوربین اسپید دام داهوا که قدرت زوم بالایی هم دارد استفاده کرد .

نور محیط

نور محیطی مناسب  ، به دریافت تصاویر مناسب از دوربین های مداربسته کمک میکند . بنابراین اگر شرایط نوری محیط مناسب نیست باید دوربین متناسب با نور محیط و نیازهای کاربر انتخاب شود .

 

اعمال تنظیمات روی دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا

برای تنظیمات دوربین های مداربسته تحت شبکه داهوا باید از طریق وب به منو دسترسی پیدا کرد و تنظیمات مورد نظر را اعمال نمود . پس زمان نصب این دوربین ها باید لپ تاپ یا کامپیوتر همراه نصاب باشد تا بتواند به منوی دوربین و تنظیمات آن دسترسی داشته باشد .

 

 

 

 

 

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “آموزش دریافت تصاویر دوربین های مداربسته داهوا روی مانیتور”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “دیدن تصاویر روی مانیتور به سه روش HDMI و VGA و AVI امکان پذیر می باشد .”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “اعمال تنظیمات روی دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “برای تنظیمات دوربین های مداربسته تحت شبکه داهوا باید از طریق وب به منو دسترسی پیدا کرد و تنظیمات مورد نظر را اعمال نمود .”
}
}]
}

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]