انتخاب محل مناسب و جایگزینی دوربین مداربسته

آموزش نصب دوربین مداربسته داهوا ؛ شامل بخش های مختلفی می باشد که باید به صورت مرحله به مرحله انجام شود . با استفاده از این آموزش حتی افراد غیرمتخصص و عادی هم می توانند با فرآیند نصب آشنا شوند . امروزه ، بخصوص در زندگی شهری از سیستم های امنیتی بسیاری مانند درب ضد صرقت ، دزدگیر و … استفاده می شود ، یکی از مهمترین و کارآمدترین سیستم هایی که باعث برقراری نظم و امنیت بیشتر در محیط کار و یا منزل می شود دوربین مداربسته می باشد . نیاز به سیستم های امنیتی ، در زندگی های امروزه روز به روز بیشتر احساس می شود و همین امر باعث رشد بازار شده است و به دنبال تکنولوژی های مرتبط با این موضوع با سرعت زیادی گسترش یافته اند .
کمپانی داهوا سالهای زیادی است که در حوزه سیستم های امنیتی و حفاظتی سابقه دارد و بهترین محصولات نظارت تصویری را در اختیار کاربران قرار داده است و در جهان دارای رتبه برتر محصولات امنیتی می باشد . این کمپانی در سراسر دنیا دارای نمایندگی های فعال می باشد که بهترین محصولات را به مشتریان عرضه میکند . لازم به ذکر می باشد که علاوه بر خرید محصولات با کیفیت باید به موقعیت و مراحل نصب و راه اندازی آن ها نیز توجه داشت . اقدامات پیش از نصب ، آموزش نصب دوربین مداربسته داهوا ، مراحل نصب و مکان های مناسب جهت قرار دادن سیستم های مداربسته از اقدامات لازم یک پروژه نظارت تصویری می باشد .

اقدامات لازم قبل از نصب دوربین مداربسته داهوا

قبل از راه اندازی سیستم های نظارت تصویری باید اقداماتی انجام شود تا هدف میسر گردد . اقدامات قبل از نصب دوربین در زیر شرح داده شده است .

تعداد و انتخاب دوربین مورد نیاز

با توجه به وسعت پروژه و محلی که برای کنترل و نظارت در نظر گرفته شده است میتوان تعداد دوربین ها را میتوان تخمین زد . برای تصمیم گیری صحیح و رسید به نتیجه مطلوب باید با متخصصین در این حوزه مشورت نمایید تا تعداد دوربین ها را بتوان تشخیص داد . البته می توان تعداد دوربین ها را می توان تخمین زد ولی تعداد نهایی را نصاب ها باید برای تعداد مورد نیاز تصمیم گیری نمایند .
پایه کل فرآیند سیستم نظارت تصویری انتخاب دوربین مناسب و متناسب با نیاز کاربران می باشد . بعد از آنکه دوربین مناسب به تعداد کافی و با مشخصات فنی مناسب تهیه شد ، مرحله نصب آنها آغاز می گردد . بررسی محیطی که تصمیم گرفته شده برای آن دوربین مداربسته راه اندازی گردد از الزامات لازم برای انتخاب دوربین مناسب می باشد .

منبع تغذیه

استفاده از یک پشتیبان برق ، علاوه بر منبع تغذیه ثابت یکی از اقدامات مهم قبل از راه اندازی سیستم نظارت تصویری می باشد . به دلیل وجود قطعی برق در اقصی نقاط ، اهمیت این موضوع را دو چندان نموده است . استفاده از یک منبع تغذیه مناسب تضمین نظارت بی وقفه می باشد .

انتخاب محل نصب دوربین مداربسته و جانمایی

اگر محل مناسبی برای نصب دوربین ها انتخاب نشود حتی اگر دوربین ها با کیفیت و پیشرفته باشند به مشکل بر می خورید . چند مورد در انتخاب دوربین مداربسته مهم و اساسی می باشد . مورد اول تلاش برای به صفر رساندن نقطه کور مکان می باشد . زاویه بندی دوربین ها باید طوری انتخاب شوند که مکان را به گونه ای پوشش دهند که نقطه کور وجود نداشته باشد . این نکته در ساختمان ها و محیط اطرافشان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد زیرا باید بتوان نقاطی را تحت کنترل داشت که هیچ کس بدون گذر از آنها نتواند وارد منازل شود و یا خروج کند .
مورد دومی که حائز اهمیت می باشد این نکته می باشد که دوربین ها در نقاطی قرار بگیرند که دارای نور مناسب باشند . طبق راهنمای آموزش تنظیمات جامع دوربین مداربسته داهوا دوربین نباید در معرض نور شدید خورشید حتی در برهه ای از روز قرار بگیرد . عکس این موضوع هم مهم می باشد دوربین نباید در محیط های کم نور نصب شود زیرا کیفیت تصاویر ضبط شده کاهش می یابد .
مورد سوم ، محل نصب و امنیت ابزار جانبی دوربین می باشد به عنوان مثال سیم های دوربین مداربسته نباید در دسترس باشند با این کار امنیت دوربین افزایش می یابد به دلیل اینکه اگر دسترسی به ابزار و لوازم جانبی دوربین راحت باشد امکان صدمه زدن به دوربین توسط سارقان و افراد دیگر افزایش یافته و در نهایت سیستم امنیتی دچار مشکل خواهد شد .
برای رفع این مشکلات و بالا بردن امنیت باید اکثر سیم ها و مدارها توکار باشند یا اگر روکار هستند باید از داکت های ویژه و لوله های فلزی محکم برای انتقال مدار استفاده شود . دستگاه های ذخیره ساز تصاویر باید در محل امن قرار بگیرد .

انتخاب محل مناسب و جایگزینی دوربین مداربسته
آموزش نصب دوربین مداربسته داهوا

 

برقراری مدارها و کابل کشی

بعد از قرارگیری و نصب دوربین در جای مناسب باید فرآیند سیم کشی را طبق راهنمای جامع دوربین مداربسته آغاز کرد . بستر های متفاوتی جهت نصب و راه اندازی دوربین مداربسته وجود دارد که در زیر شرح داده شده است .

مدار آنالوگ یا HD

در این نوع مدار به ازای هر دوربین یک کابل تصویر و یک کابل برق وجود دارد . کابلی که از دوربین خارج شده و به سمت دستگاه ذخیره شده میرود کابل تصویر می باشد در واقع تصاویر دریافتی توسط دوربین از طریق این کابل به سمت دستگاه ذخیره ساز می برد . کابل دیگر که به دوربین وارد می شود برق ورودی به دوربین می باسشد که به آن کابل برق گفته می شود این کابل برق را از منبع تغذیه به دوربین می آورد . هنگام نصب دوربین مداربسته باید فضای کافی برای هر دو کابل موجود باشد . کابل های قابل استفاده برای این مدار RG11، RG6، RG59 می باشند . گاهی اوقات ممکن است که کابل برق از سمت دی وی آر به دوربین نرود و دوربین توسط آداپتور به نزدیکترین پریز یا انشعاب برق متصل گردد .

دوربین مداربسته تحت شبکه

سیستم دوربین مداربسته شامل سه بخش می باشد : دوربین آی پی یا تحت شبکه ، سوئیچ ، دستگاه NVR
هدف از این مدار انتقال تصاویر از دوربین به NVR می باشد . برای رسیدن به این هدف هر دوربین باید از طریق کابل شبکه به سوئیج و سپس به دستگاه NVR متصل شود . کابل های مورد استفاده در این مدار Cat6، Cat5e و Cat5 می باشند . البته طبق نظر نصاب ممکن است از کابل های دیگری نیز استفاده شود . در این سیستم مدار تغذیه هر دوربین به دو روش امکان پذیر است . اگر سوئیچ ها دارای قابلیت POE باشند از همان کابل می توان برای انتقال تصویر استفاده کرد و هم برای تغذیه دوربین از آن بهره گرفت و این موضوع در آماده سازی نصب حائز اهمیت می باشد .

آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه داهوا
آموزش نصب دوربین مداربسته IP

 

نصب دوربین مداربسته بی سیم یا وای فای

گاهی اوقات با توجه به شرایط استفاده ، مساحت و چگونگی نصب ، دوربین مداربسته وای فای مقرون به صرفه می باشد به دلیل اینکه برای نصب آن نیاز به کابل کشی نیست و دوربین بدون نیاز به سیم به دستگاه ضبط و نگهداری ویدئو متصل خواهد شد . البته برای تامین برق نیاز به کابل می باشد البته به جای کابل هم می توان به شبکه محلی وای فای متصل گردید ولی باید از مودم با سرعت مناسب استفاده کرد زیرا در سرعت پایین وای فای مشکل کندی تصویر یا نویز شدید در طول ضبط پیش خواهد آمد .

تنظیمات نرم افزاری مدار دوربین

براساس دوربین انتخاب شده تنظیمات نرم افزاری طبق راهنمای جامع نصب دوربین مداربسته متفاوت می باشد . علاوه بر اینکه نوع و برند دوربین مهم است نوع شبکه انتخاب شما اهمیت بالایی دارد . به طور کلی این تنظیمات روش جامعی ندارد و همه چیز به دوربین ، نوع مدار و مدل دستگاه ذخیره ساز بستگی دارد اما در کل این مرحله به زمان کمتری نیاز دارد .

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “تعداد و انتخاب دوربین مورد نیاز”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “با توجه به وسعت پروژه و محلی که برای کنترل و نظارت در نظر گرفته شده است میتوان تعداد دوربین ها را میتوان تخمین زد .”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “یکی از اقدامات مهم قبل از راه اندازی سیستم نظارت تصویری”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “استفاده از یک پشتیبان برق ، علاوه بر منبع تغذیه ثابت می باشد .”
}
}]
}

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]